Home / Dovolená v Chorvatsku – důležité novinky od léta 2014

Dovolená v Chorvatsku – důležité novinky od léta 2014:

Češi se při letošní cestě na dovolenou do Chorvatska budou muset opět připravit na novinky.

Změnily se sazby mýtného na většině dálničních úseků v Chorvatsku. Konkrétně na dálnicích číslo A1, A3, A4, A5, A6 a A10. Z celkových 3 065 ceníkových položek dálniční společnosti HAC se mýtné zvýšilo u 846 a snížilo u 1482 položek. Ceny dálničních poplatků na Istrii vzrostly už v lednu letošního roku o 3%.

Naopak dobrou zprávou je otevření dalšího úseku dálnice A1 Záhřeb - Split - Dubrovník až k hranicím Bosny a Hercegoviny.

Hlavně čeští řidiči se budou muset mít více na pozoru na zvýšenou aktivitu dopravních policistů v Chorvatsku, ale i v projíždějících zemích. Rakouští policisté tak již nebudou tolerovat mírně vyšší rychlosti v obcích. Chorvatští mohou nově pokutovat řidiče, pokud uznají, že jsou znatelně unavení nebo nemají povinnou výbavu. K té v Chorvatsku patří reflexní vesty pro celou posádku vozidla.

Taky se oproti loňskému roku zvýšily ceny potravin. V průměru o 8%. Samozřejmě, že dražší jsou potraviny na pobřeží než po cestě ve vnitrozemí. Chleba stojí na pobřeží čtyři chorvatské kuny (14,4 Kč), voda 1,5 litru šest kun (21,6 Kč) a pivo kolem 14 kun (50 Kč).

Zdroj: idnes.cz